Sprawy związane z kształceniem młodocianych
Aktualne stawki wynagrodzenia dla pracowników młodocianych znajdziesz np. na stronie GOFIN.
https://wskazniki.gofin.pl/wskaznik/113/wysokosc-wynagrodzenia-i-skladek-pracownikow-mlodocianych
Zgodnie z art. 205 Kodeksu pracy młodociany pracownik uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy w wymiarze 12 dni roboczych.
Natomiast z upływem roku pracy młodociany pracownik zyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych.
W roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, ma prawo do urlopu w pomniejszonym wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.
Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. Młodocianemu, który nie nabył prawa do urlopu, o którym mowa powyżej, pracodawca może, na jego wniosek udzielić zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych. Pracodawca jest obowiązany na wniosek młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze”.
Zatem młodociany pracownik, który podejmuje dodatkowe zatrudnienie poza pobieraniem nauki w szkole, w pierwszym roku pracy nabywa prawo do dwóch urlopów. Ponadto po roku pracy może nabyć 38 dni urlopu wypoczynkowego. Powyższa regulacja stanowi korzystniejsze uregulowanie dla młodocianego pracownika niż uregulowania urlopowe dla dorosłych pracowników. Oczywiście ma to związek z ochroną zdrowia pracujących uczniów.
Tak, pracownikowi młodocianemu przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Ekwiwalent ten jest wypłacany w przypadku, gdy pracownik nie wykorzystał urlopu w naturze przed ustaniem zatrudnienia. Oblicza się go na takich samych zasadach jak dla pracowników pełnoletnich, czyli na podstawie wynagrodzenia za pracę i liczby dni niewykorzystanego urlopu.
Sprawy związane ze zrzeszeniem się w Cechu
Wniosek o zrzeszenie się w Cechu znajdziesz na tej stronie pod adresem
Jako załączniki do wniosku o zrzeszenie przygotuj KOPIE następujących dokumentów:
- Wydruk z ewidencji działalności gospodarczej lub umowę spółki.
- Uprawnienia do szkolenia – kwalifikacje własne lub mistrza szkolącego.
- Uprawnienia pedagogiczne.