Od 22 lutego 2010 roku obowiązuje nowe Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290, 1669 i 2245), które ustala nowe zasady i jest dostosowane do delegacji ustawowej – Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Zmienia się kwalifikacja pomocy w przypadku refundacji na pomoc de minimis, co jest związane z koniecznością wydawania zaświadczeń pracodawcom o wysokości uzyskanej przez nich pomocy i jej monitorowaniem.
Limit pomocy de minimis przysługujący na 3 lata (rok bieżący i 2 lata poprzedzające) wynosi 300 tys. euro.
Suma pomocy de minimis, którą pracodawca może uzyskać z różnych źródeł (np. z gminy po wyszkoleniu i zdaniu egzaminu przez młodocianego) nie może przekroczyć powyższej kwoty.
Refundacja wynagrodzeń młodocianych pracowników i składek na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń nie przysługuje w przypadku powtarzania przez młodocianego roku nauki.
Do wniosku o zawarcie umowy o refundację dołącza się:
1. Kopię umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego zawartej na czas nieokreślony przez pracodawcę z młodocianym.
2. Oświadczenie o pomocy de minimis
3. Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
4. Oświadczenie dotyczące zatrudnienia po zakończonej umowie przez okres co najmniej 6 miesięcy
5. Informacja dodatkowa niezbędna do zawarcia umowy o refundację
6. Oświadczenia o:
• liczbie pracowników zatrudnionych w dniu składania wniosku o zawarcie umowy z uwzględnieniem młodocianych i roku ich nauki,
• liczbie młodocianych, którzy w okresie ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku o zawarcie umowy ukończyli przygotowanie zawodowe u tego pracodawcy,
• liczbie młodocianych, którzy ukończyli przygotowanie zawodowe w okresie ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku o zawarcie umowy i kontynuowali zatrudnienie u tego pracodawcy przez okres co najmniej 6 miesięcy lub nadal są u niego zatrudnieni,
7. Upoważnienie do dokonywania korekt finansowych.
8. Akt małżeństwa ( w przypadku zmiany nazwiska osoby szkolącej)
9. Umowa o pracę, jeśli mistrz szkolący jest zatrudnionym pracownikiem
8. Oryginały lub kopie poświadczone za zgodność z oryginałem dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań zawodowych i pedagogicznych osób prowadzących przygotowanie zawodowe młodocianych: